Gépkezelőből bányamester

Interjú Szabó Kristóffal

Ismerd meg Szabó Kristóf kollégánkat, a gépkezelőből lett bányamestert. Szabó Kristóf a DDC Ócsai Kavicsbányájában tevékenykedik, főként a szervezésért, tervezésért és a végrehajtásért felel, azonban sokszor ő maga végzi a fizikai munkát is.

Mióta dolgozol vállalatunknál és milyen munkakörben?

2019-ben kezdtem a vállalatnál. Kezdetben, mint gépkezelő, majd 2021 tavaszától bányamesterként tevékenykedem. 

Milyen érzés a DDC-nél dolgozni?

A jelenlegi bizonytalan helyzetben, ami a világot sújtja, biztonságot nyújt számomra a cég. Munkaköröm változatos, a kavicsbánya minden nap új kihívások elé állít. Főként szervezésért, tervezésért és a végrehajtásért felelek, de sokszor én végzem a fizikai munkát is.

Fontos, hogy a munkámnak köszönhetem azt is, hogy megismertem a páromat.

Mik a főbb feladataid egy átlagos munkanapon/munkahéten?

Karbantartási időszakban egy műszakban dolgozunk. Reggel egy eligazítással kezdünk, amikor is ismertetem az aznapi teendőket. Ezt követi a kivonulás, a munka felmérése. Hova, milyen anyag, szerszám és hány fő szükségeltetik. A munkaterület előkészítése, majd gyors reggeli. Ezt követi a feladat végrehajtása. 

Időjárás függő, hogy mennyi időt tartózkodunk kint egyszerre. Hideg időben, lehetőség van melegital fogyasztásra, ami együtt jár egy szünettel is. Délben egy gyors ebéd következik. Ezután a munkaidő végéig kint tartózkodunk, és folytatjuk az aznapi feladatunkat. 
Termelési időszakban két műszakban dolgozunk. A délelőttös műszak reggel hat órától délután kettőig, illetve a délutános műszak délután kettőtől este tíz óráig tart.

Reggel megbeszélik kinek mi lesz aznap a feladata és indulnak a munkaterületükre. Két főbb helyszínt különböztetünk meg: a rakodó és a termelő területet. Az Ócsai Kavicsbányában kotróhajó végzi a termelést, ami két embert foglalkoztat, míg a parton egy rakodós végzi a munkáját. Fél kettőkör a hajón dolgozók kimennek a partra és félórás műszakátadás következik, amely során ismertetik az aznap történt eseményeket. Ezt követően a délelőttös műszak elhagyja a bányát, és a délutános műszak folytatja a termelést, a rakodást. 

Mi okoz nehézséget? 

Nem nevezném nehézségnek, de ha valamit ki kell emelnem, az a nagyfokú felelősség, hiszen én felelek számos kollégám biztonságáért.

Hogyan élted meg, hogy tapasztaltabb és idősebb kollégákkal kell együttműködnöd?

A kollégák nagyon nyitottan fogadtak, igyekeztek mindenben segíteni nekem az első időszakban. Mészáros Pál (alsózsolcai bányamester) munkatársam lett később a mentorom is, ő a mai napig figyelemmel kíséri karrierem és támogat szakmailag is. Mivel szerettem volna mielőbb betanulni és önállóan dolgozni, így érdeklődve hallgattam és fogadtam meg tapasztaltabb munkatársaim tanácsait. Úgy gondolom, ennek is köszönhető, hogy ők is nyitottak az új megoldásokra. Tudom, hogy az én esetem nem kirívó a DDC-ben, mert itt jellemző, hogy az idős kollégák örömmel vállalják a fiatalok betanítását.

 

(Az interjú 2021 márciusában készült.)