Menedék a léleknek: az állatmenhelyi önkénteskedés varázsa

Büszkén mondhatjuk, hogy a DDC-nél a társadalmi felelősségvállalás kollégáink életének szerves részét képezi. Legyen szó jótékonyságról, adományozásról vagy éppen olyan cselekedetekről, amelyekkel egy kicsit jobbá tehetjük a világot, munkatársaink elkötelezettek a változás mellett. Ilyen példamutató munkát végez Schleinitz Ernő, állatbarát kollégánk is, aki szabadidejében egy állatvédelmi alapítványnál önkénteskedik. Az állatok iránti szeretet jegyében varázsolja szebbé a menhelyi kutyák mindennapjait.

Ismerjétek meg Ernő történetét! A következő interjúból megtudhatjátok, miért döntött az önkénteskedés mellett, milyen élményeket és örömöket hoz számára a kutyasétáltatás, valamint miért ajánlja másoknak is ezt a különleges „kikapcsolódási formát”.

 
Schleinitz Ernő
Mióta dolgozol a DDC-nél és milyen munkakörben?

S.E.: 2019. január 2-án kezdődött a közös történetünk a DDC-vel. Már közel 6 éve erősítem a csapatot. Jelenleg a Váci Cementgyárban malomkezelő beosztásban dolgozom, a klinker, vagy más néven a kemence üzemrészen.

Mik a mindennapi feladataid?

S.E.: A napi feladataim közé tartozik a munkaterületem ellenőrzése, valamint különféle karbantartási munkák elvégzése. Probléma esetén a lakatos- és villanyszerelő kollégákkal, valamint a műszakvezetővel közösen végezzük el a javítási munkálatokat a helyszínen.

Milyen érzés a gyárban, a DDC-nél dolgozni?

S.E.: Szeretek itt dolgozni. Tetszik, mert jó a munkabeosztásom, jó a műszak és közel van a lakhelyemhez. Így nem szükséges messzire utaznom, hogy időben beérkezzem a munkahelyre.

Miért kezdtél el a váci Zöld Menedék Állatvédelmi Alapítványnál kutyát sétáltatni? Mi köt hozzájuk?

S.E.: A Zöld Menedéknél azért kezdtem el kutyákat sétáltatni, mert láttam egy felhívást, amelyben kutyasétáltatókat kerestek. Nem tudtam, hogy van lehetőség ilyesmire, ezért nagyon megörültem és azonnal mentem, amikor volt szabadidőm. Természetesen előre egyeztettem a telephely vezetőjével, hogy miként működik a dolog. Úgy gondolom, hogy az állatok szeretete az, ami minden kutyát és macskát kedvelő embert összeköt, és ezt itt első kézből tapasztalhatjuk meg.

Schleinitz Ernő
Hogyan zajlik egy-egy ilyen kutyasétáltatós alkalom?

S.E.: A séta menete egyszerű. Hétfőtől péntekig 8:00-10:00-ig és 12:00-14:00-ig lehet kutyát sétáltatni. Hétvégén általában 8:00-10:00-ig. Volt rá példa, hogy 12 óra után is vittem ki kutyákat, de ilyenkor mindig egyeztetek a telephelyen dolgozókkal. Ők adják ki nekem kutyákat, akik éppen sorra kerülnek a sétához. Általában 25-35 percre viszek ki egy-egy kutyát sétálni a szabadba, a telephely mögötti füves, dombos területre.

Neked is van háziállatod?

S.E.: Igen, nekem is van: egy angol bulldog. Már lassan 10 éve az életem része, szóval a napi 2-3 séta a kutyusokkal számomra megszokott aktivitást jelent.

Ha valaki szeretne segíteni, milyen módon teheti meg?

S.E.: Ha valaki szeretne segíteni, megteheti egyrészt adománnyal, amire mindig szükség van. Kutyasétáltatásban, vagy a menhelyen való önkénteskedésben is részt lehet venni, ami mindig jól jön, hiszen akad olyan kutya is, aki hetek óta nem látott kinti füvet, fát, ami azért valljuk be, szívfájdító.

Önkéntesség a Zöld Menedéknél

Tárgyi dolgok, amikre folyamatosan szükség van, különösen az őszi-téli, hidegebb hónapokban:

  • Szőnyeg, faforgács, szalma, törölközők, ágyneműhuzatok, használt pokrócok (paplanokat, párnákat, béléssel töltött dolgokat, függönyöket nem tudnak átvenni)
  • Száraz tészta (például állateledeles boltban kapható, Smack tészta)
  • Májkrém, kenőmájas
  • Aldiban kapható Romeo száraztáp
  • Hypo, Domestos, mosószer, mosogatószer 
  • Papír- és nedves törlőkendő
  • Jutalomfalatok, játékok
  • Fagyasztott kutyaeledel (farhát, fej, csirkecomb)
  • Vitaminok
  • Szemetes zsák
Néhány záró gondolat:

S.E.: Sajnos nem tudom kellően leírni szavakkal, hogy mennyi örömöt tud adni egy-egy kutyasétáltatás. Igazi feltöltődést jelent. Nagyon sok képet és videót készítek, de aligha tudják visszaadni az érzést. Ahhoz, hogy átélhesse az ember, el kell menni és kipróbálni élőben. Ha valakinek nincs kutyája és valamilyen okból kifolyóan nem is lehet, a menhelyen ki tudja magát „kutyázni” és megérezheti, milyen is az ember és a kutyák közötti varázslatos  kapcsolat. Ha pedig a séták alkalmával valamelyik eb elrabolja az ember szívét, saját házikedvencre is szert lehet tenni, örökbefogadás révén. Csodálatos egyéniségekkel lehet találkozni a menhelyen: nem csak fajtiszta kutyák vannak, de abból is akad. Már egy-egy apró cselekedettel is nagyban tudjuk segíteni a menhelyen dolgozók munkáját és javítani az állatok jólétét.  Gondoljunk a menhelyi állatokra, hiszen közeleg a tél, a karácsony. Segítségünkkel lehet, hogy valamelyik kisállat  már melegben, szerető gazdiknál kezdheti majd az újévet.

(Az interjú 2024 októberében készült.)

Önkéntesség a Zöld Menedéknél
Önkéntesség a Zöld Menedéknél