Rovarzümmögéstől hangosak a bányák
Egyre több figyelem összpontosul világszerte egy biológiai sokféleséggel kapcsolatos témára, mely nem más, mint a beporzók számának drasztikus csökkenése. Jó hír: egyik anyavállalatunk, a HeidelbergCement kitermelési helyszínei ideális körülményeket teremtenek számos felbecsülhetetlen rovarfaj gyarapodásához. Ezidáig legalább 669 különböző beporzó fajt rögzítettek a HeidelbergCement bányáiban.
Oktatási kampányoknak, természetvédelmi szervezetek létesítésének, petíciók terjesztésének vagy akár szabályozások bevezetésének köszönhetően, a beporzók eltűnése az emberek szemében egyre növekvő jelentőséggel bírt az utóbbi években - nem hiába. Nemcsak a természet lenne elviselhetetlenül csendes a zümmögés, a csiripelés, valamint a morajlások nélkül, de a beporzók megfogyatkozása számos gazdasági és társadalmi következményt vonna maga után: a termények előállításának mennyisége 75 százalékban a beporzó élőlényektől függ világszerte.
A „beporzó” fogalom számos fajra kiterjed, köztük méhekre, darazsakra, legyekre és bogarakra, de ami talán meglepetéssel szolgálhat, hogy néhány madár és kisebb emlős is lehet beporzó. Kiemelt szerepet játszanak a pollenek eljuttatásában a hímivarú növényektől a női ivarúakhoz, közvetetten megtermékenyítve azokat. Ennek a folyamatnak a becsült gazdasági értéke 150 milliárd dollár évente, mely elengedhetetlen a mezőgazdaság számára, továbbá a biodiverzitás fenntartásához is.
Bányák: 5 csillagos szálláshelyek a rovarok számára
„A földkéreg legfelső rétegének eltávolítása miatt a bányák területe egyenetlen és tápanyagban szegény.”- mondja Dr. Carolyn Jewell, a HeidelbergCement biodiverzitás szakértője. „Ennek következtében tökéletes körülményeket teremt olyan egyedülálló, őshonos, pollenben és nektárban gazdag növényeknek, melyek ideális táplálékforrást jelentenek a beporzók számára. Ezen kívül a homokos területek tökéletes fészkelőhelyet biztosítanak rengeteg méh, darázs és különböző hangyafajok számára. A monokultúrás növénytermesztést folytató gazdaságok nagy mennyiségű rovarirtót használva negatívan befolyásolják a rovarpopulációkat, melyek az adott tájegységen uralkodóak, ezzel szemben a bányáink területe vegyszermentes, virágban gazdag paradicsom a fajoknak.”
Cseh kutatók, akik részt vettek a Quarry Life Award* 2018-as szériájában, egyedülálló méhfajokra bukkantak, melyek nagyobb számban fordultak elő a bányákban, mint a mezőgazdasági tájakon, ezzel tudományosan is alátámasztva a kitermelési területek fontosságát a méhek életciklusában.
„A világszerte terjedő mozgalmakkal lépést tartva, a beporzók hanyatlásának megállítása érdekében számos beruházás kezdődött a bányáinkban, fokozott figyelmet fordítva a méhekre” - folytatja Dr. Carolyn Jewell. „Ezek a tevékenységek a beporzók számának növekedését szorgalmazzák 11 olyan országban, ahol a HeidelbergCement jelen van, és magukba foglalják további fészkelőhelyek telepítését a bányákban, valamint a növénybeporzó kölcsönhatások megértésének elősegítését is.”
A közösség bevonása: beporzók megmentése együttes erővel
„A belső törekvések mellett a helyi közösségeket is bevonjuk a beporzók megvédésébe”- említi Dr. Carolyn Jewell. „Egy Olaszországban létrehozott méh tanösvény például megmutatja a helyieknek a pollenszállítók fontosságát, illetve egy lengyel QLA (Quarry Life Award) csapat által kifejlesztett applikáció segít a helyi közösségeknek a különböző méhfajok felismerésében, és megfigyelésében. Mint számos biológiai sokszínűséggel foglalkozó projekt, ezek a kezdeményezések is magukba foglalják a természetvédelmet és a társadalmi felelősségvállalást, amelyek segítségével a HeidelbergCement egyszerre két célt is teljesít a Fenntarthatósági Törekvések 2030 elnevezésű programjából.”
*A Quarry Life Award a HeidelbergCement Group saját fejlesztésű globális programja, amely során a bányákkal, azok élővilágával kapcsolatban a világ minden tájáról érkeznek pályázatok, szakmai munkák. A zsűri által legjobbnak ítélt elképzelések 2 évente pénzdíjazásban részesülnek, és sok közülük megvalósul, javítva ezzel a bányák biodiverzitás mutatóit.