Kifizetődő megtakarítás a környezetvédelem
A KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért tizenegyedik alkalommal jutalmazta azokat a vállalatokat, amelyek kiemelkedő megtakarítást eredményező környezetvédelmi beruházásokat, intézkedéseket valósítottak meg. Büszkeséggel tölt el bennünket, hogy idén a DDC is a díjazottak között szerepel.
Az "Ablakon Bedobott Pénz" program keretében olyan cégek pályáztak, amelyek felismerték, hogy a környezet védelme nemcsak mindannyiunk közös érdeke és a felelős vállalatirányítás alapja, hanem a gazdasági fejlődés egyik lehetséges irányvonala is. Az elmúlt 12 év során a programban résztvevő 92 vállalat megtakarítása elérte a 31 milliárd forintot, amelyet 487 beruházáson, vagy beruházásnak nem minősülő fejlesztésen keresztül értek el. Ezek egyharmada nem igényelt anyagi befektetést sem, csupán szervezeti-, viselkedési fejlődést.
A beruházásokat, illetve a beruházásnak nem minősülő intézkedéseket szakértői, helyszíni audit alapján három kategóriában díjazták, illetve két különdíjat is kiosztottak. A Duna-Dráva Cement Kft-t a három éven túl megtérülő beruházások kategóriájában tűntették ki a „Legnagyobb magasan csüngő gyümölcs” díjjal, az anyagában nem hasznosítható, de petrolkoksz helyettesítésre alkalmas hulladék felhasználásának növelése érdekében tett lépéseiért. A pályázat a váci kalcinátor tüzelőanyag ellátásának rekonstrukciójának eredményeit mutatta be.
Számosítva
A cementgyártáshoz szükséges magas égési hőmérséklet (1450 °C) jelentősen meghaladja azokat a műszaki követelményeket, amelyeket a hulladékégetés során figyelembe kell venni. A cementgyárban a más iparágak számára nem használható anyagok biztonságosan hasznosíthatóak. A „lávahőmérsékleten” szinte maradéktalanul megsemmisülnek, ami visszamaradna (például a gumiabroncs fémszálai), beépülnek a cementbe, részévé válnak. Így az önmagukban már nem hasznosítható, azonban a fosszilis tüzelőanyagok helyettesítésére alkalmas hulladékok kiválóan alkalmazhatóak a gyártási folyamat során.
A DDC váci gyárában 2010-2011 óta megvalósuló beruházásainak köszönhetően másodlagos tüzelőanyag hasznosítási kapacitása évente 85 000 tonnára növekedett, amelyből jelenleg 16 300 tonnát tud a vállalat hasznosítani. Ez évi 9 000 tonna petrolkoksz égetését váltotta ki. Így szén-dioxid kibocsátását 7 647 tonnával csökkentette éves szinten a vállalat. A 780 millió forintos beruházás közel 9 év alatt térül meg és valamivel több, mint évi 200 millió forint megtakarítást eredményez. Az Éltex Kft. által a váci gyár területén létrehozott hulladékkezelő telepen a haszonanyag kinyerésére tett intézkedések nyomán 2012-ig a cementgyárnak közel 5000 tonna egyéb módon nem hasznosítható anyagot adtak át a tüzelőanyag helyettesítésére. Mindebbe 174 millió forintot fektetett az Éltex Kft., amely 6 év 3 hónap megtérüléssel évente 75 millió forint megtakarítást jelent a vállalatnak. Ez csak a forintosított eredmény, a környezetvédelmi hatás még nagyobb.
A díjat a DDC képviseletében Szarkándi János elnök-vezérigazgató vette át (balról a második helyen).
Duna-Dráva Cement Kft.
A díjat a DDC képviseletében Szarkándi János elnök-vezérigazgató vette át (balról a második helyen).
Duna-Dráva Cement Kft.